2020.07.06

Taxi dobre dla klimatu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie rozwiązań, które przyczynią się do popularyzacji zeroemisyjnego przewozu osób. Wnioski mogą składać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które planują zakup lub leasing nowych pojazdów elektrycznych, a także te, które chcą zamontować punkt ładowania o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Praktycznie na całym świecie państwa dążą do obniżenia zużycia energii i paliw w transporcie. W 2017 roku Pekin wymienił aż 67 tysięcy tradycyjnych taksówek na samochody elektryczne. Jednymi z najnowocześniejszych taksówek na świecie jeżdżą Londyńczycy. Pod koniec 2017 roku, w 65. rocznicę wielkiego smogu, odrodzona londyńska elektrownia Battersea była miejscem premiery komfortowego pojazdu TX firmy LEVC (London EV Company). Taksówki te oferują przestronne kabiny z sześcioma siedzeniami, cichą pracę silnika, klimatyzację i możliwość podładowania telefonu czy też najlepszą w swojej klasie dostępność dla wózków inwalidzkich.

W Polsce pierwszą flotę elektrycznych taksówek wprowadziło w 2016 roku mytaxi – aplikacja do zamawiania taksówek. Początkowo taksówki marki Nissan Leaf można było zamówić tylko w Warszawie, jednak obecnie są już dostępne w każdym większym mieście. Z kolei w Zielonej Górze Ekoenergetyka-Polska uruchomiła własną firmę taksówkarską Evity, która bazuje wyłącznie na samochodach elektrycznych. Docelowo po mieście ma ich jeździć nawet 50.

Na program „Koliber – taxi dobre dla klimatu – pilotaż” zarezerwowano 40 milionów złotych. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i w formie pożyczki należy składać do 31 lipca bieżącego roku.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.