2020.06.15

Samochody elektryczne w Polsce – gdzie jest ich najwięcej?

Najnowsze dane nastrajają optymistycznie. Już w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku w wydziałach komunikacji zarejestrowano ponad 1100 elektryków. To ponad 200 procent więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi potwierdzają również dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych zgodnie z którymi w 2019 roku aż 28 procent Polaków zadeklarowało, że w ciągu trzech lat rozważy zakup e-samochodu. Sprawdźmy, po ulicach których miast jeździ ich najwięcej.

Ponad połowa rejestracji elektryków przypada na pięć miast

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Samar na czele są oczywiście największe miasta. Topowa piątka prezentuje się następująco: Warszawa (3246 samochodów), Kraków (795), Wrocław (767), Poznań (607), Łódź (313). Prawie 70 procent z tych samochodów elektrycznych zostało zarejestrowanych na firmy, a najczęściej wybieranym modelem było BMW i3.

Na koniec marca w Polsce było zarejestrowanych  248 autobusów elektrycznych oraz 578 elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych.

Coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Z roku na rok przybywa również punktów ładowania. Według danych z Licznika Elektromobilności pod koniec marca 2020 roku w Polsce działało 1114 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które zapewniały dostęp do 2067 punktów. Najwięcej, bo aż 150 stacji, zlokalizowanych jest w Warszawie. Kolejne miejsca zajmują: Katowice, Wrocław, Gdańsk, Kraków.

Nieustannie prowadzone są prace nad rozwojem infrastruktury do ładowania. Od dłuższego czasu w Warszawie trwają konsultacje społeczne dotyczące lokalizacji nowych punktów ładowania, a ma ich powstać ponad 1000. Nad innowacyjnymi rozwiązaniami na terenie całego kraju pracuje również Energa.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.