2019.10.21

Samochody elektryczne w 2019 roku – podsumowanie półrocza

Już od początku 2019 roku na rynku motoryzacyjnym działo się naprawdę wiele. Wprowadzono nowe prawo podatkowe, które zdecydowanie wpłynęło na sprzedaż pojazdów. Zapowiedziane zostały dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Na rynku pojawiły się nowe wersje znanych modeli. Kilka marek zadebiutowało również ze swoimi elektrykami.

Sprawdźmy dokładniej, jak prezentuje się sytuacja elektrycznych samochodów osobowych i dostawczych.
 

Kto kupuje samochody elektryczne?

W pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano w Polsce blisko tysiąc nowych samochodów elektrycznych, co stanowi niespełna pół procent ogółu wszystkich zarejestrowanych samochodów osobowych. Rynek napędzają przede wszystkim firmy, w tym spółki cywilne i jednoosobowe działalności gospodarcze. Rejestracje dokonane przez te podmioty sięgają 98,8 procent.

Większość nowych pojazdów wyjeżdża na ulice dzięki coraz to bardziej popularnemu leasingowi, także za sprawą firm car sharingowych oraz zajmujących się najmem długoterminowym.

Najpopularniejszym samochodem elektrycznym w tym roku jest BMW i3. Zarejestrowano 603 takich samochodów, z czego aż 500 trafiło do floty Innogy Go – firmy zajmującej się car sharingiem. Drugie miejsce zajmuje Nissan Leaf z wynikiem 106 sztuk. Kolejne miejsca należą do: Renault Zoe, Jaguara I-Pace, Audi e-tron, Volkswagena e-Golf.
 

Elektryczne samochody dostawcze

Również na rynku samochodów dostawczych pojawia się coraz więcej modeli samochodów elektrycznych. Wiadomo, że ze względu na ograniczony zasięg pojazdy te będą wykorzystywane raczej lokalnie, jednak stanowią doskonałą wizytówkę proekologicznych firm.

Dla przykładu, Renault w swojej ofercie posiada już Kongo Z.E, a w niedalekiej przyszłości wprowadzi również Master Z.E. Citroen Jumper i Peugeot Boxer mogą pochwalić się z realnym zasięgiem 150–180 km. W czerwcu Fiat zaprezentował swoją elektryczną odmianę auta dostawczego – Ducato.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.