2018.11.05

Ładowanie bezprzewodowe coraz wydajniejsze!

Prace nad ładowaniem indukcyjnym przynoszą kolejne efekty. Czy tak będzie wyglądało “tankowanie” w przyszłości?

W czerwcu pisaliśmy o technologii ładowania bezprzewodowego opracowanego przez amerykańską firmę WiTricity. Ładowarki indukcyjne od tego producenta testowało BMW, a zainteresowanie tym rozwiązaniem wyrażali również inni producenci. Największym problemem, z którym borykali się konstruktorzy, była strata energii spowodowana koniecznością “przesyłania” jej przez powietrze. Eksperci wyliczyli, że strata energii mogła wynosić od 20 do nawet 30%.

Tymczasem naukowcy z Wydziału Energetyki Oak Ridge National Laboratory, od dawna pracujący nad udoskonaleniem metody ładowania indukcyjnego, zaprezentowali swoje najnowsze osiągnięcie. Udało im się wzmocnić swój dotychczasowy 20 kW system aż do 120 kW oraz uzyskać wydajność ładowania na poziomie 97%. Co ważne, luka powietrzna między ładowarką a baterią wynosiła 15,2 cm (6 cali), co oznacza, że rozwiązanie z powodzeniem można stosować do ładowania samochodów, zachowując wydajność porównywalną z tradycyjnym ładowaniem kablem.

Naukowcy podkreślają, że ich wynalazek to kolejny krok w kierunku upowszechnienia się pojazdów elektrycznych, przy których główną barierą wciąż są ograniczone możliwości ładowania. W przyszłości planują wzmocnić swoje ładowarki tak, by mogły przekazywać moc rzędu nawet 350 kW. Ambitne plany obejmują urządzenia, które będą automatycznie ładowały przejeżdżające nad nimi samochody. “Naszym celem jest ładowanie samochodów poruszających się z prędkościami autostradowymi” - przyznaje kierownik projektu Veda Galigekere.

Takie wynalazki pokazują, że elektryczne samochody poruszające się po automatycznie ładujących urządzeniach to technologia, która jest znacznie bliżej niż nam się wydaje. Miejmy nadzieję, że takie rozwiązania będą opracowywane i wdrażane również w naszym kraju.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.