2019.08.05

Kto w Polsce kupuje samochody elektryczne

Na ponad 17 milionów samochodów zarejestrowanych w Polsce przypada jak na razie około 6 tysięcy samochodów elektrycznych. Sprawdźmy, kogo stać na nowoczesne auto zasilane prądem.

Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, 60 procent samochodów elektrycznych w Polsce to auta czysto elektryczne – bezemisyjne (BEV), natomiast 40 procent stanowią samochody hybrydowe typu plug-in.

Prywatni nabywcy zazwyczaj decydują się na Teslę (34 zarejestrowane pojazdy), jednak sprzedaż nakręcają przede wszystkim firmy – w ich posiadaniu jest aż 70 procent samochodów elektrycznych. Najpopularniejszym modelem jest BMW i3, a to za sprawą wygranego niedawno przetargu, w ramach którego spółka Innogy nabyła 500 samochodów, obecnie udostępnianych na zasadach popularnego systemu car-sharingu.

Kolejne miejsca na liście najchętniej wybieranych modeli zajmują: Nissan Leaf (106 sztuk), Renault Zoe (50), Jaguar I-Pace (43), Audi e-tron (42), Volkswagen e-Golf (27) i Hyundai Kona Electric (23).

Najwięcej samochodów zostało dotychczas zarejestrowanych w województwie mazowieckim, bo aż 40 procent, co pokrywa się z wysokością zarobków w tym regionie. 

Wraz ze wzrostem liczby nowych elektryków, rozwija się również infrastruktura do ładowania. Na koniec czerwca, na terenie całego kraju funkcjonowało 752 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (33 procent z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym).

Czy rosnąca popularność leasingu samochodów i zapowiadane dopłaty do zakupu nowych aut elektrycznych zwiększą liczbę rejestracji w kolejnych miesiącach? Przekonamy się zapewne w przyszłym roku.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.