2020.12.07

Ile samochodów elektrycznych jeździ po polskich drogach

Elektryczna rewolucja przybiera w naszym kraju na sile. Z roku na rok przybywa na drogach nowych samochodów elektrycznych. Sprawdźmy, ile dokładnie zostało ich zarejestrowanych i które modele są najpopularniejsze.

Okazuje się, że Polacy decydują się przede wszystkim na samochody nowe. Sfinansowanie pojazdu bez wysokiego wkładu własnego może ułatwić szybki leasing samochodu osobowego. Pojazdy używane – sprowadzane z zagranicy – stanowią jedną czwartą zarejestrowanych elektryków.

Zgodnie z licznikiem elektromobilności w Polsce jest już zarejestrowanych ponad 15 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym. Około 45 procent z nich stanowią hybrydy typu plug-in (PHEV) z możliwością ładowania z gniazdka.

Od lat niezmiennie najpopularniejszą marką wśród aut elektrycznych jest Nissan ze swoim modelem Leaf. Na drugim miejscu uplasowało się BMW i3, które jest bardzo popularne wśród firm car-sharingowych. W przypadku hybryd plug-in trzy pierwsze miejsca zajmują: BMW serii 3 i 5 oraz Mitsubishi Outlander.

Jeśli zaś chodzi o miasta, w których najczęściej dokonywano rejestracji, możemy mówić o trzech największych, w których jest też dobrze rozwinięta infrastruktura stacji ładowania. To Warszawa, Kraków i Wrocław.

Polska umacnia swoją pozycję w segmencie zeroemisyjnego transportu. Rozwija się również rynek ekologicznego transportu publicznego oraz elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.