2020.07.13

E-van – polski samochód dostawczy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło w maju postępowanie publiczne pod nazwą „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”, w ramach którego zostaną wyłonieni wykonawcy odpowiedzialni za opracowanie elektrycznego (BEV) i wodorowego (FCEV) pojazdu dostawczego do 3,5 tony oraz technologii, które usprawnią funkcjonalność i parametry tychże pojazdów.

Polskie e-vany mają oferować minimalny zasięg na poziomie 250 kilometrów na jednym ładowaniu dla elektryka, a 400 kilometrów dla wersji na wodór. Pozytywnie zaskakuje również ich ładowność – nawet 1000 kilogramów. Z opisu zamówienia wynika również, że pojazdy mają cechować się trwałością i wysoką niezawodnością, funkcjonalnym wnętrzem oraz nowoczesnym wyglądem. Powinny też bazować na uniwersalnej platformie jezdnej.

A jak będzie wyglądał sam przebieg przedsięwzięcia „e-van”? Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakłada współpracę z wieloma podmiotami, które w ramach czterech etapów będą konkurowały ze sobą.

Prace zaczną się od opracowania koncepcji pojazdów. Kolejny etap to już przygotowanie dokumentacji technicznej pojazdu, a także koncepcji zabudowy testowej. Trzeci etap przewiduje powstanie prototypów. Zwieńczeniem postępowania będzie przygotowanie samochodów dostawczych, które będą już gotowe do odbycia testów.

Budżet całego projektu to 52 miliony złotych, a zakończenie przedsięwzięcia planowane jest na wrzesień 2023 roku.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.