2019.04.15

E-samochody – elektryczne i ekologiczne

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Nietrudno się dziwić, w czasach, gdy dbałość o środowisko jest wręcz modna, warto rozważyć przeprowadzenie zmian również w sposobie podróżowania.

Auta elektryczne mają wiele zalet, dlatego dobrze jest lepiej się im przyjrzeć przed podjęciem decyzji o zakupie. Stanowią mocną konkurencję dla aut z silnikami spalinowymi, wykazując jednocześnie o wiele mniejszą od nich emisję gazów cieplarnianych (jej wysokość zmienia się w zależności od modelu).

Ważną zaletą „elektryków”, na którą raczej nikt nie pozostaje obojętny, są koszty ich użytkowania. Nie dotyczą ich wzrosty cen paliw, a ładowanie energią elektryczną może stać się wyjątkową oszczędnością (np. w przypadku pozyskiwania energii z wykorzystaniem paneli słonecznych). Już niskie koszty korzystania z tego typu aut można zatem jeszcze zminimalizować, jeżeli przemyśli się alternatywne sposoby pozyskiwania energii.

Samochody elektryczne są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż pojazdy spalinowe, to nie ulega wątpliwości. Nie wytwarzają CO2 ani zanieczyszczeń, które opuszczają układ wydechowy w przypadku tradycyjnych aut. Nie potrzeba też do ich eksploatacji stałych wymian różnych olejów – co też jest zdecydowanym plusem, ponieważ nie ma ryzyka zanieczyszczania otoczenia różnymi wyciekami.

Również sama produkcja akumulatorów do samochodów elektrycznych, mimo wytwarzania CO2 w jej trakcie, jest mimo wszystko o wiele bardziej (a także łatwiej) kontrolowana i nieporównywalnie mniej groźna niż wszystkie związki, poza CO2, które są emitowane przez pojazdy spalinowe, np.: tlenek węgla CO, węglowodory HC i pochodne, tlenek azotu i siarki. Elektrownie, w których produkuje się baterie, są pod ścisłym nadzorem i muszą dostosowywać się do określonych norm. W przypadku kontroli i ograniczania wytwarzania szkodliwych substancji przez auta spalinowe – sprawa wydaje się niemal niemożliwa.

Pojazd napędzany energią elektryczną wydaje też zdecydowanie mniej hałasu. Cichy samochód to ulga nie tylko dla uszu właściciela, który nie musi przebywać w centrum warkotu, ale też dla otoczenia: innych ludzi, zwierząt.

Czy połączenie czystego miasta, spokoju w parkach i na skwerach, mniej spalin oraz hałasu nie buduje kuszącej wizji? Decydując się na auto elektryczne, mamy realny wpływ na komfort życia i nasze środowisko, dlatego warto dobrze zastanowić się nad przesiadką do niego.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.