2019.06.03

Czy samochody autonomiczne zmienią nasze miasta?

Już kilkukrotnie pisaliśmy o newsach, które dochodzą do nas ze świata – bezzałogowych samochodach ciężarowych, nowoczesnych taksówkach, autonomicznych autobusach. Tym razem sprawdzimy, czy w najbliższych latach autonomiczne samochody mogą zmienić nasze miasta.

Niektórych nie dziwi już widok pojazdu bez kierowcy. Po ulicach Lyone jeździ bezzałogowy autobus. Autonomiczne samochody wykorzystywane są w transporcie i logistyce. W Polsce do testu autonomicznych pojazdów - nowoczesnych mikrobusów - przymierza się Gdańsk.

Mając na uwagę rosnącą urbanizację i zwiększanie się populacji na całym świecie, zdaniem ekspertów musimy myśleć o alternatywnych sposobach transportu. Wzrost popularności rozwiązań z zakresu autonomicznych technologii powinien być powiązany ze zmianą sposobu myślenia o nabywaniu samochodów. Specjaliści podkreślają, że powinniśmy poruszać się wyłącznie pojazdami z napędem elektrycznym.

Przeprowadzane na całym świecie badania i testy pokazują, że samochody autonomiczne wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Zapewniają płynność jazdy, pomagają uniknąć wypadków i kolizji. Gdy na drodze pojawia się samochód prowadzony w sposób agresywny przez człowieka, system rozpoznaje zagrożenie i może go przepuścić.

Na wprowadzenie tego typu rozwiązań na szerszą skalę musimy jednak jeszcze poczekać. Konieczna jest zmiana całej infrastruktury, wprowadzenie inteligentnych znaków drogowych, rozwój technologii komunikacji bezprzewodowej, ale przede wszystkim zmiana nastawienia społeczeństw i zaakceptowanie korzyści, jakie mogą wynikać z nowych technologii.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.