2020.07.20

Co drugi Polak chce mieć auto elektryczne

Czy jesteśmy gotowi na elektryczną rewolucję? Czy Polacy chcieliby poruszać się samochodami elektrycznymi? Przyjrzyjmy się wynikom badania przeprowadzonego przez pracownię InsightOut Lab na zlecenie Volkswagena.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1101 osób. Na najważniejsze pytanie, czyli to o chęć posiadania własnego auta elektrycznego, aż połowa ankietowanych (52 procent) odpowiedziała pozytywnie, z czego 18 procent wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak”. Tylko co czwarty ankietowany (23 procent) kategorycznie nie chce mieć auta zasilanego na prąd.

Wyniki mogą nastrajać optymistycznie. Potwierdzają wnioski, które płynęły z analizy przeprowadzonej w zeszłym roku przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Zgodnie z nimi, aż 28 procent Polaków bierze pod uwagę zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat.

Badania wykazały również niewiedzę Polaków, jeśli chodzi o możliwości ładowania samochodów elektrycznych. 73 procent badanych jest zdania, że samochody elektryczne nie mogą być ładowane ze zwykłego gniazdka. Dodatkowo aż 83 procent ankietowanych nie wie, co zrobić, by odpowiednio zamontować domową stację ładowania samochodów (wallbox).

Edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna. Respondenci pytani o miejsce, w którym chcieliby ładować swój samochód elektryczny, w większości wskazali na garaż (48 procent). Kolejno na: miejsca parkingowe i parking publiczny, specjalne punkty ładowania przy pracy, galerie handlowe i sklepy.

W sondażu poruszono również kwestie związane z długością pokonywanych tras i zasięgiem samochodów elektrycznych. Aż 76 procent respondentów uważa, że ten jest zbyt mały. Tylko co piąty ankietowany (21 procent) wskazał, że samochody elektryczne mogą mieć zasięg przekraczający ponad 300 kilometrów – a taką wartość oferuje już dzisiaj wielu producentów aut elektrycznych. 

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.