2020.01.13

Co czwarty Polak myśli o zakupie auta elektrycznego

Jak wynika z najnowszych badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, spada popularność diesla, którego zakup rozważa obecnie tyle samo badanych, co samochodu elektrycznego (28 procent). Dla porównania, jeszcze rok temu 35 procent badanych rozważało silnik wysokoprężny w swoim pojeździe.

Opracowany przez PSPA Barometr Nowej Mobilności 2019/2020 z entuzjazmem mogą przyjąć wszyscy zwolennicy ekologicznych rozwiązań. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że aż 28 procent Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat, a 76 procent z nich uzależnia decyzję o zakupie od możliwości otrzymania dopłaty ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Dane cieszą jeszcze bardziej, jeśli porównamy je z badaniami realizowani w ubiegłych latach. Jeszcze w 2018 roku tylko 17 procent ankietowanych myślało o zakupie samochodu elektrycznego, a w 2017 roku – jedynie 12 procent.

Przeszkodę w zakupie nowego pojazdu elektrycznego stanowią ciągle ceny – dla 59 procent badanych są zdecydowanie za wysokie. Najwięcej respondentów (61 procent) zdecydowałoby się na nabycie samochodu, którego wartość plasowałaby się w przedziale pomiędzy 50 a 150 tysiącami złotych.

Rośnie jednak świadomość, jeśli chodzi o benefity, jakie wynikają z użytkowania samochodów elektrycznych. Dwie trzecie respondentów przyznało, że eksploatacja tego typu pojazdów przynosi korzyści w postaci: niższych kosztów eksploatacji, zdecydowanie lepszych parametrów użytkowych oraz przekłada się na działania związane z ochroną środowiska.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.