2019.07.01

Będą dopłaty do samochodów elektrycznych?

Dobra wiadomość! Sejm uchwalił nowelę do ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zgodnie z jej zapisami, dopłatę do samochodu będą mogli uzyskać nie tylko przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele jednostek naukowych i rolnicy, a co ważniejsze, klienci indywidualni, nieprowadzący własnej działalności gospodarczej.

Do tej pory Polska pozostawała w nielicznej grupie państw Unii Europejskiej, które nie stosowały jakichkolwiek bezpośrednich zachęt (pomijając możliwość jazdy buspasami i darmowego parkowania w niektórych miastach).

Dopłaty mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój elektromobilności w naszym kraju. W przeprowadzanych w ostatnich latach sondażach, Polacy wskazywali wysoką cenę jako czynnik powstrzymujący ich przed zakupem samochodu elektrycznego.

Nabór wniosków o dopłatę ma być prowadzony do wyczerpania funduszy na wsparcie w danym roku. Do dopłaty będzie upoważniona osoba, która kupuje nowy pojazd i zobowiązuje się do korzystania z niego przez minimum dwa lata.

Maksymalna kwota dofinansowania nie została jeszcze potwierdzona, jednak ze zgłoszonych przepisów wynika, że może wynieść do 30% wartości pojazdu. Dla przykładu, cena popularnego Nissana Leaf spadłaby wtedy ze 150 000 zł do około 110 000 złotych.

A jak wygląda sytuacja w innych krajach? Nasi sąsiedzi – Niemcy, już od 2020 roku chcą podwoić dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Ta wzrośnie do 4000 euro przy zakupie samochodu o maksymalnej wartości 30 000 euro. W Norwegii nie ma żadnych bezpośrednich dopłat. Kupujący natomiast oszczędza od razu, bo auto jest zwolnione z 25% podatku VAT. We Francji obowiązuje system swego rodzaju nagród i kar. Właściciele samochodów emitujących najwięcej dwutlenku węgla muszą zapłacić ponad 10 000 euro, natomiast nabywcy samochodów elektrycznych otrzymują dopłatę w wysokości 6000 euro (maksymalnie 27% wartości samochodu).

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.