2020.03.23

Trendy, które opanują elektromobilność w 2020 roku

Pojazdy z elektrycznym napędem co roku znajdują zastosowanie w kolejnych dziedzinach. Ekologiczne rozwiązania i nowoczesne technologie widoczne są już praktycznie na każdym kroku. Sprawdźmy, na co w 2020 roku postawi branża elektromobilności.

Connectivity

Już dzisiaj w ofertach wielu marek motoryzacyjnych możemy trafić na samochody, którymi można zarządzać z poziomu smartfona. Pojęcie connectivity odnosi się jednak do działań na wielu innych płaszczyznach – transferu danych na linii pojazd-pojazd, pojazd-infrastruktura czy pojazd-serwis. Możliwe jest między innymi dzięki wykorzystaniu sieci 4G, która dla zagwarantowania lepszej efektywności w najbliższych latach z pewnością zostanie zastąpiona przez bardziej wydajną sieć 5G.

E-autobusy

Na ulicach kolejnych miast pojawią się nowe pojazdy elektryczne użytku publicznego. Do 2025 roku Polska ma dysponować trzecią co do wielkości flotą autobusów elektrycznych w Europie. Tuż za nią znajdzie się Francja i Wielka Brytania. Specjaliści przewidują, że do 2030 roku autobusy elektryczne będą stanowiły nawet 50 procent całej europejskiej floty.

Samochody na minuty, czyli car-sharing

Już teraz ponad 80 procent firm zajmujących się car-sharingiem deklaruje zwiększenie posiadanej floty, a ponad 60 procent z nich chce wprowadzić swoją ofertę w kolejnych miastach. Zgodnie z prognozami ekspertów, w najbliższych latach rynek car-sharingu w Polsce będzie odnotowywał wzrosty na poziomie około 30 procent rocznie.

Auta elektryczne klasy premium

W tym roku czeka nas kilka niezwykłych premier. Ferrari zaprezentuje swój pierwszy model z napędem hybrydowym typu plug-in – SF90. Już robi wrażenie swoją mocą… i ceną. Samochód będzie miał wydajność rzędu 1000 KM, a jego wartość szacowana jest na 800 tysięcy euro. Odrobinę luksusu wprowadzi również Mercedes-Maybach GLS i McLaren GT, napędzany 4-cylindrowym silnikiem V8 o pojemności 4,0 litra i mocy 620 KM.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.