2020.08.03

Samochody elektryczne – ładowanie z gniazdka

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym niedawno przez pracownię InsightOut Lab na zlecenie Volkswagena, aż 73 procent Polaków uważa, że samochody elektryczne nie mogą być ładowane ze zwykłego gniazdka. Podobnie odpowiadali zarówno mieszkańcy bloków, jak i domków jednorodzinnych.

Obalamy ten mit! Praktycznie każdy samochód elektryczny można już ładować bezpośrednio z jednofazowego gniazdka elektrycznego (230V), nawet bez konieczności instalacji urządzenia typu wallbox (ładowarki ściennej). Moc, z którą ładuje się w ten sposób pojazd, wynosi około 2,2-3 kW.

Ładowanie elektryka, którego bateria ma pojemność 30-40 kW, zajmie przynajmniej 10 godzin. W przypadku niektórych modeli samochodów może zająć to nawet 30 godzin. Ale mówimy tu o pełnym ładowaniu baterii, które w codziennej jeździe po mieście tak naprawdę nie jest potrzebne (podobnie jak nie tankujemy samochodu spalinowego do pełna).

Rozwiązaniem może być również system wallbox, który w większości ofert dostępny jest w ramach wyposażenia dodatkowego. Umożliwia ładowanie z największą obecnie dostępną mocą do 11 kW, dzięki czemu znacznie skraca czas pełnego ładowania baterii.

Moc samochodu elektrycznego można również łatwo uzupełnić w jednej z publicznych stacji ładowania, zlokalizowanych przy wielu urzędach i supermarketach, w centrach miast i na parkingach czy przy niektórych zakładach pracy. Ważne, aby na wszelki wypadek mieć w samochodzie przewód do ładowania, który dostarczany jest podczas zakupu.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.