2018.12.03

Samochody elektryczne – kompendium wiedzy. Część III

Kiedy samochody elektryczne trafiły do masowej produkcji?

Zainteresowanie napędem elektrycznym nasiliło się po zakończeniu drugiej wojny światowej i wynalezieniu tranzystora. Pod koniec lat 50-tych XX wieku producenci akumulatorów Exide zbudowali samochód Henry Kilowatt wykorzystujący tę technologię. W ciągu dwóch lat sprzedano 47 ze 100 wyprodukowanych sztuk, co na tamte czasy nie było złym wynikiem. Na masowo produkowany samochód elektryczny trzeba było jednak poczekać do połowy lat 90-tych XX wieku. Powstał wtedy GM EV1. Samochód dostępny był tylko dla mieszkańców Kalifornii i Arizony, i tylko w formie dzierżawy.

Gdzie można naładować samochód elektryczny?

Auta elektryczne można ładować przy użyciu stacji ładowania, które najczęściej znajdują się na parkingach i stacjach benzynowych, przy centrach handlowych i dworcach kolejowych, w okolicy urzędów miast, a także na prywatnych posesjach. Ładowarki dzielą się na: wolne (3 kW; średni czas ładowania 6-12 godzin), szybkie (7 kW; 3-6 godzin), bardzo szybkie (43kW na prąd zmienny i 50kW na prąd stały; 80% baterii w 30 minut) oraz superszybkie (120kW; 80% w 30 minut).

Jak prowadzi się samochód elektryczny?

Prowadzenie samochodu elektrycznego tak naprawdę nie różni się od kierowania tradycyjnym samochodem ze skrzynią elektryczną. Inne natomiast może być samo doświadczenie jazdy – jest bardziej płynna, nie zakłóca jej dźwięk i wibracje pracującego silnika.

W którym europejskim kraju sprzedawanych jest najwięcej samochodów elektrycznych?

Norwegia jest liderem sprzedaży samochodów elektrycznych. Do końca 2017 roku zarejestrowano w niej ponad 200 000 takich pojazdów, czyli około 20% wszystkich sprzedanych w Europie. Najlepiej sprzedające się samochody w Norwegii to: Nissan LEAF, Volkswagen e-Golf, Tesla Model S. Skąd takie zainteresowanie elektromobilnością? Norwegowie cechują się wysoką świadomością ekologiczną, a rząd stosuje różnego rodzaju zachęty, na przykład: zwolnienie aut elektrycznych ze wszystkich podatków, zwolnienie z opłat drogowych i parkingowych,  możliwość poruszania się po buspasach.

Zapoznaj się z poprzednią częścią kompendium wiedzy! 

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.