2018.09.17

Samochody elektryczne – kompendium wiedzy. Część II

Kiedy powstał pierwszy samochód elektryczny?
W 1884 roku angielski konstruktor i wynalazca Thomas Parker zbudował pierwszy samodzielnie jeżdżący samochód elektryczny. Pojazd wykorzystywał zaprojektowane przez niego baterie o dużej pojemności. Od tego czasu na ulicach światowych stolic coraz częściej widywano elektryczne karety, które pełniły funkcję taksówek. Ich zasięg wynosił nawet do 50 kilometrów, a rozpędzały się do 15 kilometrów na godzinę.

Jak działa samochód elektryczny?
Zmagazynowana w akumulatorach energia przekazywana jest do silnika elektrycznego, który napędza koła – bezpośrednio lub za pomocą specjalnej przekładni. Co warto wiedzieć, silniki elektryczne zamieniają aż 90% energii na ruch, podczas gdy ich spalinowe odpowiedniki z trudem osiągają efektywność na poziomie 40%.

Który rynek dominuje pod względem liczby samochodów elektrycznych?
Azja jest zdecydowanie największym rynkiem pojazdów elektrycznych. Nie mówimy tu tylko o samochodach, ale również o skuterach, autobusach, czy autach dostawczych. Wśród krajów tego kontynentu najbardziej zelektryfikowane są Chiny – w 2017 roku Chińczycy wykupili ponad połowę ze wszystkich sprzedanych na całym świecie aut.

Które modele samochodów cieszą się największą popularnością wśród Polaków?
Możemy zauważyć, że rodacy podzielają preferencje konsumentów z całego świata. Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, największą popularnością cieszą się w Polsce modele: BMW i3 oraz Nissan Leaf (ten jest najlepiej sprzedającym się samochodem w ujęciu globalnym).

Zapoznaj się z I częścią kompendium wiedzy!

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.