2020.03.02

Jak wytrzymała jest bateria w autach elektrycznych

Ile powinien wytrzymać samochód elektryczny, a przez jak długi okres będą sprawne jego podzespoły? Te i wiele innych pytań zadają chętni na zakup nowego samochodu elektrycznego. Przekonajmy się, jaką wydajność ma serce takiego pojazdu – jego bateria.

Ile lat wytrzymują baterie

Dla samochodów za standard przyjmuje się około 900 cykli ładowania, przy czym pełen cykl ładowania definiuje się jako naładowanie baterii do 100 procent lub dwa ładowania po 50 procent. Dla większości pojazdów 900 cykli ładowania przekłada się na 240-300 tysięcy przejechanych kilometrów. Idąc dalej, w odniesieniu do danych Głównego Urzędu statystycznego, taka wydajność przekłada się na 20-25 lat użytkowania samochodu.

Recykling baterii

Po wspomnianych 900 cyklach bateria uznawana jest jeszcze za sprawną. Osiąga 70-80 procent pierwotnej pojemności. Ze względu na słabsze napięcie nie nadaje się jednak do zastosowania w motoryzacji, za to może być wykorzystywana jako domowy lub przemysłowy magazyn zapasowej energii. Do recyklingu nadaje się tak naprawdę dopiero po 30-40 latach użytkowania.

Co wpływa na żywotność baterii

Na żywotność baterii wpływa między innymi temperatura otoczenia, wilgotność powietrza oraz rodzaj zastosowanego w pojeździe systemu chłodzenia baterii. Baterie nie lubią także przerw w eksploatacji, zwłaszcza gdy przez kilka tygodni auto stoi z całkowicie rozładowanym akumulatorem.

Gwarancja przejechanych kilometrów

Większość producentów samochodów elektrycznych daje gwarancję na 8 lat lub 160 tysięcy przejechanych kilometrów. Klienci informowani są również o możliwości wymiany baterii, jeśli ta będzie posiadała zaledwie 50-60 procent pierwotnej pojemności po naładowaniu jej do pełna.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.