2020.09.21

Izera – jak został przyjęty polski samochód elektryczny

Wielu z nas z niecierpliwością oczekiwało premiery polskiego samochodu elektrycznego. Pierwsze prototypy ujrzały już światło dzienne!

Za przedsięwzięcie odpowiada spółka ElectroMobility Poland, z kolei sam projekt i stylistyka to efekty współpracy Torino Design z Tadeuszem Jelcem, byłym projektantem z Jaguara.

Na prezentacji Izery pokazano dwa koncepty marki – białego SUV–a i czerwonego hatchbacka. Jak podkreślają sami projektanci, auta mają bardzo stonowany i uniwersalny design. Sama nazwa marki nawiązuje do rzeki mającej swe źródło w Górach Izerskich, a logo – przypominające kompas – ma wskazywać drogę naprzód, czyli kierunek, w jakim powinna podążać elektromobilność na całym świecie. Izera to słowo o rodowodzie celtyckim. Oznacza szybkość, siłę i bystrość.

Zachar Zawadzki –  jeden z najpopularniejszych dziennikarzy motoryzacyjnych w Polsce, autor kanału na Youtube – stwierdził, że tak wyjątkowe prototypy mogłyby równie dobrze zostać zaprezentowane na targach w Genewie! Na swoim kanale Zachar OFF zamieścił obszerną recenzję

W sieci pojawiło się też sporo komentarzy mówiących o tym, że Izery mogą nam pozazdrościć nawet nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Środek samochodu oceniany jest jako przestronny, praktyczny i wygodny. Również podczas samej prezentacji pojazd opisywany był jako rodzinny. Z kolei w komunikacie prasowym pojawia się informacja, że samochody elektryczne marki Izera nie mają być luksusowymi towarami, ale pojazdami, na które mogą sobie pozwolić Polacy.

Prototypy są jeszcze dalekie od wersji produkcyjnych. Nie została też podjęta ostateczna decyzja, jeśli chodzi o budowę fabryki i jej lokalizację, jednak według zapowiedzi produkcja ruszy w już 2023 roku, a samochody będą dostępne również poza Polską. Sceptycy obawiają się jednak, że przez odwlekanie produkcji w czasie, polskie samochody elektryczne mogą być odrobinę przestarzałe, przede wszystkim, jeśli chodzi o zastosowane w nich technologie, baterie i oprogramowanie.

Hasło nowej marki to – Milion powodów, by jechać dalej. Czekamy więc na kolejne informacje o mocnych stronach polskich pojazdów elektrycznych.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.