2020.12.28

Historia samochodów elektrycznych w pigułce

Wprawdzie popularność samochodów elektrycznych przybrała na sile dopiero w ostatnich latach, jednak ich historia jest znacznie dłuższa i liczy już ponad 180 lat.

Pierwsze auto elektryczne powstało w połowie XIX wieku, prawdopodobnie w latach 1832-1839, jednak daleko było mu do doskonałości. Odpowiadał za nie szkocki wynalazca Robert Anderson. Po 1865 roku Francuzi – Gaston Plante, Kamil Feaure – rozpoczęli swoje prace nad ulepszaniem akumulatorów. Prawdziwe zainteresowanie napędem elektrycznym pojawiło się dopiero po II wojnie światowej, a w rozwoju technologii pomogło wynalezienie tranzystora.

Pod koniec lat 50-tych XX wieku producenci akumulatorów Exide zbudowali samochód Henry Kilowatt wykorzystujący tę technologię. Pojazd mógł na jednym ładowaniu przejechać około 100 kilometrów i osiągał prędkość 96 km/h. W ciągu dwóch lat sprzedano 47 sztuk, a większość nabywców stanowiły firmy energetyczne ze Stanów Zjednoczonych.

Na masową produkcję samochodów elektrycznych trzeba było czekać aż do połowy lat 90-tych XX wieku. Zadebiutował wtedy EV1 marki General Motors. Luksusowe jak na tamte czasy dwumiejscowe auto na początku dostępne było wyłącznie dla mieszkańców Los Angeles, Tucson i Phoenix w ramach programu badawczo-rozwojowego. W tych latach zaczęto również produkować pierwsze samochody hybrydowe. W 1997 rozpoczęła się sprzedaż Toyoty Prius.

Z kolei w 2004 roku Tesla rozpoczęła prace nad modelem Roadster. Marka dokonała swojego rodzaju rewolucji, gdyż był to pierwszy seryjnie produkowany pojazd elektryczny o zasięgu przekraczającym 300 kilometrów na jednym ładowaniu. W 2009 roku zadebiutował najpopularniejszy jak dotąd elektryk na świecie – Nissan Leaf. Do tej pory sprzedano już ponad 430 tysięcy sztuk tego modelu.

Od czasu pierwszych pionierskich konstrukcji minęło sporo czasu. Dziś wszystkie koncerny motoryzacyjne dążą do tego, by w swojej ofercie mieć ekologiczne samochody elektryczne.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.