2020.08.24

Dlaczego warto mieć samochód elektryczny

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – czy warto kupić samochód elektryczny? Związane jest to ze sporą inwestycją, ta jednak dosyć szybko się zwraca. Nic dziwnego, że przybywa zwolenników nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza gdy przesiadka z tradycyjnego samochodu spalinowego na auto elektryczne dodatkowo wiąże się ze znaczną poprawą komfortu jazdy.

Niski koszt eksploatacji

Poprawnie eksploatowana bateria wytrzymuje nawet 10 lat. Nie psuje się układ napędowy. Samochodów elektrycznych nie trzeba tak często serwisować, a co najważniejsze – koszt ich ładowania jest znacznie niższy niż średni wydatek podczas tradycyjnego tankowania na stacji benzynowej. Przejechanie samochodem elektrycznym 100 kilometrów kosztuje około 8 złotych.

Bardzo wysoki komfort jazdy

Samochody te są praktycznie bezgłośne. Również nie doświadczymy w nich charakterystycznego zapachu paliwa, który przeszkadza niektórym użytkownikom tradycyjnych aut spalinowych. Nie musimy martwić się o skrzynię biegów czy wymianę oleju. Wystarczy włączyć tryb jazdy i wyruszyć w podróż.

Bezpieczeństwo

Dzięki nisko umieszczonemu środkowi masy, w dodatku blisko środka geometrycznego pojazdu, samochody elektryczne są bardzo stabilne. Lepiej trzymają się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Wysoki moment obrotowy pozwala również na przyspieszenie w ułamku sekundy, co przydaje się chociaż podczas bezpiecznego wyprzedzania pojazdu czy omijania nagłej przeszkody na drodze.

Troska o środowisko

Odnawialne Źródła Energii mają niewielki udział w produkcji prądu w Polsce, jednak elektrownie węglowe są w stanie dużo skuteczniej eliminować zanieczyszczenia niż rury wydechowe samochodów spalinowych. Zero emisji to przede wszystkim brak szkodliwych dla zdrowia i życia spalin, których zapach znany jest wszystkim z zakorkowanych ulic miast.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.