2020.02.17

Auto elektryczne do firmy – jakie wybrać?

W czasach, gdy ekologia zaczyna być dla społeczeństwa coraz ważniejsza, a odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy, odgrywa coraz większą rolę, warto pomyśleć o wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań również w firmie.

Samochody ekologiczne to coraz mocniejszy, bo dynamicznie rozwijający się, filar motoryzacji. Nawet w obliczu poniesienia większych kosztów w momencie zakupu, e-auta przyniosą w perspektywie czasu dużo korzyści. Mniej CO2, więcej dobrego dla otoczenia. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zakup takich samochodów.

Jakie auto wybrać do firmy?

Wybór samochodu elektrycznego zależy od kilku kluczowych czynników: budżetu przedsiębiorstwa i liczebności floty firmowej, celu zakupu i specyfiki branży.

Przyjrzyjmy się modelom, które w zeszłym roku były najchętniej kupowane. Najpopularniejszym samochodem elektrycznym w 2019 roku było BMW i3. Zarejestrowano 603 takich pojazdów. Na drugim miejscu znalazł się Nissan Leaf z wynikiem 106 sztuk, a kolejne miejsca należały kolejno do: Renault Zoe, Jaguara I-Pace, Audi e-tron, Volkswagena e-Golf.

Równie interesująco wygląda oferta elektrycznych samochodów dostawczych. Dla przykładu, Renault w swojej ofercie posiada Kongo Z.E. Citroen Jumper i Peugeot Boxer mogą pochwalić się z realnym zasięgiem 150–180 km, a kilka miesięcy temu Fiat zaprezentował swoją elektryczną odmianę auta dostawczego – Ducato. Z kolei w połowie listopada flotę firmową Poczty Polskiej, na zasadach wynajmu długoterminowego, zasiliły elektryczne Nissany e-NV200.

Dlaczego warto zdecydować się na firmowy samochód elektryczny

Tego typu innowacje to nie tylko korzyść dla środowiska, ale również korzyść finansowa dla przedsiębiorstwa. Nowoczesne technologie są zazwyczaj bardziej wydajne, przekładają się na oszczędności, a także pozwalają budować pozytywny wizerunek firmy. Bo przecież być eko to być odpowiedzialnym i świadomym.

Co ważne, jeśli tego typu pojazd został sprowadzony zza granicy, nabywca jest zwolniony z akcyzy. Obejmuje to także leasing aut z zagranicy.

Przedsiębiorców obowiązuje także większy limit odpisu z tytułu zużycia, a jeśli samochód używany w działalności gospodarczej pozostaje pojazdem prywatnym, czyli nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, konieczne przestaje być prowadzenie kilometrówki.

Warto przypomnieć, że w wielu miastach samochody elektryczne są uprzywilejowane. Mogą poruszać się buspasami, korzystać z darmowych parkingów czy też bez problemu wjechać do stref czystego transportu.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.