#conowego  
2019.09.02

W kopalni Turów testy przechodzi pojazd elektryczny

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy o elektrycznym samochodzie terenowym ze Zgorzelca.  Zgodnie z zapowiedziami, projektowany tam Sokół 4x4 pojedzie w Rajdzie Dakar w 2020 roku. Obecnie poddawany jest wymagającym testom - jednak nie w pustynnych warunkach, a na terenie kopalni.

Elektryczny samochód terenowy testowany jest w ramach programu rozwoju elektromobilności przez spółkę PGE Górnictwo i Elektryka Konwencjonalna.

Obecnie z auta korzystają pracownicy odkrywkowej kopalni węgla kamiennego Turów na co dzień, podczas wykonywania typowych obowiązków. Dotychczas pracownicy przemieszczali się innymi terenówkami o podobnych parametrach.

W modelu Sokół 4x4 wykorzystano baterię o pojemności 85kWh, silnik o mocy 272 koni mechanicznych, a także napęd 4x4. Prototyp może przejechać na jednym ładowaniu do 300 kilometrów.

Konstruktorzy zapewniają, że projekt nowego elektrycznego samochodu terenowego powstał właśnie z myślą o najcięższych warunkach. Mają nadzieję, że będzie mógł być wykorzystywany w kopalniach, codziennej pracy straży granicznej czy przez ratowników górskich.

Terenowe samochody elektryczne często są chwalone przez zawodowych kierowców. Miłośnicy off-roadu wskazują na ich wysoki moment obrotowy już od samego początku jazdy a także na lepszą sterowność. Sokół 4x4 dodatkowo może brodzić w wodzie, także tej mocno zasolonej.  

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.