#conowego  
2018.03.21

Ustawa o elektromobilności – co powinieneś/powinnaś wiedzieć?

Na zakupy będziemy jeździć samochodami elektrycznymi w specjalnych strefach czystego transportu, a do pracy – autobusem na prąd. Tak mają wyglądać ulice polskich miast w 2025 roku.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych został przygotowana przez Ministerstwo Energii  i podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy zakładają rozbudowę infrastruktury i przewidują korzyści dla posiadaczy aut na prąd i hybryd plug-in. Co warto wiedzieć o ustawie?

Zwolnienie z akcyzy

Nowe przepisy wprowadzają ulgi dla posiadaczy aut na prąd i hybryd plug-in – między innymi zwalniają ich z opłat za parkowanie i umożliwiają firmom mającym takie samochody na większe odpisy amortyzacyjne.

Nowe punkty ładowania

Nowe przepisy zakładają budowę 6 tys. punktów ładowania o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy do końca 2020 r. Planowane jest także utworzenie 70 punktów tankowania gazu CNG.

Strefa czystego transportu

Gminy będą mogły ustanowić strefy czystego transportu po których mogłyby poruszać się tylko pojazdu napędzane paliwami alternatywnymi (nie będzie to jednak obowiązkowe). Wjazd do takiej strefy samochodem spalinowym będzie płatny. Opłata nie będzie mogła przekraczać 30 zł dziennie.

Samochody elektryczne w komunikacji publicznej

Regulacja wprowadza także obowiązkowy udział samochodów o napędzie elektrycznym w części administracji publicznej. W 2020 roku limit ten miałby wynieść 10 procent, by po trzech latach wzrosnąć do 20 procent, a po pięciu do 50 procent.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.