#conowego  
2020.03.16

Tesla Semi – elektryczny ciągnik siodłowy

Prototyp Tesli Semi pokazano światu w 2017 roku, jednak jej właściwa budowa rozpoczęła się w ubiegłym, 2019. W styczniu producent rozesłał do swoich klientów maile z informacją o postępach w programie testowym, a także zapewnił, że w tym roku ruszy z produkcją. To dobra wiadomość dla klientów, którzy już kilkanaście miesięcy temu zarezerwowali swój egzemplarze nowoczesnego pojazdu.

W korespondencji Tesla zapewniła o postępujących pracach – kolejnych testach ciężarówek na torach doświadczalnych, próbach wytrzymałości w trudniejszych warunkach drogowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że szersza produkcja (choć w pierwszej kolejności w limitowanej liczbie pojazdów) ruszy nie szybciej niż w drugiej połowie roku.

Nie dziwi fakt, że model cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Tesla Semi zostanie wyposażona w baterię o pojemności zbliżonej do 1000 kWh. Będzie wyposażona w system zapobiegający niekontrolowanemu skrętowi naczepy, wspomaganie utrzymywania pasa ruchu i autonomiczne hamowanie. Największe wrażenie robi jednak zasięg – nawet 800 km na pełnym akumulatorze, przy pełnym załadunku wynoszącym 36 ton.

W zależności od wersji, Semi została wyceniona na 150 i 180 tysięcy dolarów. Ciekawostkę stanowi fakt dotyczący samej gwarancji niezawodności – producent zapewnia bezawaryjną jazdę przez milion kilometrów.

Tesla jest jednym z najszybciej rozwijających się amerykańskich przedsiębiorstw. Jej giełdowa wartość na początku roku przekroczyła już 100 miliardów dolarów. Suma ta dorównuje wartości kapitalizacji Volkswagena, obecnie największego koncernu motoryzacyjnego na świecie. Co więcej, firma Elona Muska jest pierwszym amerykańskim koncernem motoryzacyjnym, który przekroczył ten próg giełdowej kapitalizacji.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.