#conowego  
2019.03.25

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła prawie o połowę

Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w zeszłym roku nad Wisłą sprzedano 1324 auta z napędem elektrycznym.  

Samochody te cieszą się coraz to większą popularnością. W Polsce, jeśli już ktoś decyduje się na auto ekologiczne, to najczęściej na hybrydę. W 2018 roku nabywców znalazły 704 hybrydy plug-in oraz 620 samochodów całkowicie elektrycznych. W porównaniu do wyników z 2017 roku dynamika sprzedaży była dodatnia, odpowiednio dla obu typów:  42,5% oraz 9,7%.

Warto przypomnieć, że regulacje zwalniające modele elektryczne z akcyzy weszły w życie dopiero 19 grudnia. Eksperci przewidują, że w tym roku odczujemy również pierwsze efekty  funkcjonowania Niskoemisyjnego Funduszu Transportu. Niedługo mogą pojawić się pierwsze dopłaty do samochodów elektrycznych. Projekt Ministerstwa Energii, który niedawno trafił do konsultacji, zakłada maksymalną dopłatę do 30% wartości pojazdu, jednak nie więcej niż 36 tysięcy złotych.

W 2018 roku, w całej Unii Europejskiej sprzedano 301 847 osobowych pojazdów elektrycznych. To o 38,2% więcej niż w 2017 roku (zgodnie z danymi Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów). Liderami pozostają Niemcy, Wielka Brytania i Francja – w każdym z tych państw w zeszłym roku sprzedano ich ponad 45 tysięcy.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.