#conowego  
2019.02.04

Samochody elektryczne w Polsce będą zwolnione z akcyzy

Wzorem państw zachodnich, także w Polski rząd wprowadził zachęty dla nabywców ekologicznych pojazdów. Jak nowe prawo wygląda w praktyce?

Na wstępie trzeba podkreślić, że nowe przepisy już obowiązują. To oznacza, że każdy samochód elektryczny sprowadzony do Polski w ramach procedury WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru) jest zwolniony z akcyzy. W myśl nowego prawa ulgą objęte są samochody napędzane energią elektryczną oraz wodorem. Do 1 stycznia 2021 roku z akcyzy zwalniane będą również hybrydy plug-in z silnikami spalinowymi mniejszymi niż 2000 cm3. W praktyce przełoży się to na spadek cen samochodów elektrycznych nawet o kilka tysięcy złotych.

Dodatkową korzyścią dla przedsiębiorców będzie również wyższy limit amortyzacyjny dla samochodów elektrycznych wykorzystywanych w firmie - podniesiono go ze 150 000 zł do 225 000 zł. W tej cenie można kupić już nie tylko Nissana Leafa, ale również dostawczy model e-NV200. Wspomniana kwota wystarczy również na najtańszą wersję Tesli Model 3, kiedy ta zostanie wprowadzona do sprzedaży w Europie.

Tym, którzy nie chcą czekać na Model 3 lub są zainteresowani innymi autami kalifornijskiego producenta przypominamy, że Europejski Fundusz Leasingowy współpracuje z oficjalnym przedstawicielem Tesli w Berlinie i finansuje zakup tych aut w procedurze WNT. Po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę internetową.

Nowe przepisy to z pewnością krok w dobrą stronę i szansa, by na polskich drogach pojawiło się więcej samochodów elektrycznych. Mamy nadzieję, że finansowe zachęty przełożą się na zainteresowanie Polaków elektromobilnością i wkrótce dogonimy w tej kwestii inne europejskie państwa.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.