#conowego  
2019.09.23

Ryś 126 - elektryczna wersja malucha

Wrocławscy konstruktorzy ze studia Koziołek Design mają już na swoim koncie kilka projektów. Stworzyli między innymi nową Warszawę, Syrenę czy skuter RetroElectro, który został zbudowany na bazie pojazdów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Tym razem absolwenci Politechniki Wrocławskiej wzięli na warsztat malucha. Ryś 126 ma być gotowy w 2022 roku, czyli 22 lata po tym, gdy ostatni maluch zjechał z taśmy produkcyjnej w Bielsko-Białej.

Pojazd ma już gotową ramę, układ jezdny i podwozie. Będzie większy od malucha (3,6 metrów długości, a jego masa nie powinna przekroczyć 1000 kilogramów). Choć inspirowany fiatem 126, będzie jednak ekologiczny i mocniejszy. Za napęd ma odpowiadać umieszczony z przodu silnik Suzuki o pojemności 1,3 litra o mocy 140 koni mechanicznych.

Aktualnie trwają prace nad wykonaniem form nadwozia i projektu wnętrza, które, zgodnie z zapowiedziami, stylistyką ma nawiązywać do kultowego samochodu sprzed lat. Na chwilę obecną brakuje również elektroniki pokładowej.

Choć konstruktorom na dopracowanie projektu brakuje jeszcze około 200 tysięcy złotych, nie chcą korzystać z dofinansowań unijnych. Ciągle prowadzą internetową zbiórkę pieniędzy.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.