#conowego  
2018.09.24

Ponad milion samochodów elektrycznych w Europie

W tym roku na starym kontynencie sprzedało się milionowe auto elektryczne. Tym samym przegoniliśmy pod tym względem Stany Zjednoczone, jednak do Chin wciąż nam daleko.

Opublikowany niedawno raport firmy analitycznej EV Volumes pokazuje dwie rzeczy; po pierwsze - rynek samochodów elektrycznych dynamicznie się rozwija i notuje duże wzrosty, a po drugie - między Chinami a resztą świata wciąż jest w tej dziedzinie przepaść.

Raport obejmuje sprzedaż zarówno samochodów całkowicie elektrycznych, jak i hybryd typu plug-in. W pierwszej połowie 2018 roku w Europie łącznie sprzedano 195 000 takich samochodów, co jest wzrostem o 42% w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 roku. Najlepszym miesiącem dla branży, podobnie jak rok wcześniej, był marzec. Nabywców znalazło prawie 45 000 samochodów elektrycznych. Najmniej klientów odwiedziło salony w styczniu (sprzedano wtedy nieco ponad 25 000 pojazdów).

Największym rynkiem dla samochodów elektrycznych wciąż pozostają kraje skandynawskie, na czele z Norwegią, w której w pierwszym półroczu sprzedano 36 500 takich pojazdów. Eksperci prognozują, że do końca roku ta liczba wzrośnie do 84 000, co przełoży się na 45% udział “elektryków” w norweskim rynku motoryzacyjnym. Drugim pod względem wielkości sprzedaży i pierwszym pod względem procentowego wzrostu jest rynek niemiecki. Nasi zachodni sąsiedzi w pierwszej połowie tego roku kupili około 35 000 samochodów. Do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 88 500 sprzedanych sztuk, tym samym Niemcy staną na czele europejskiego wyścigu ku elektromobilności.

Na ostatnich pozycjach zestawienia znalazły się Dania oraz Islandia. Jako przyczynę niskiego zainteresowania samochodami elektrycznymi w tych krajach, autorzy raportu wskazują brak odpowiednich zachęt ze strony rządu. Polski rynek aut elektrycznych jest wciąż na tyle mały, że nie znalazł się w raporcie.

Światowym liderem sprzedaży samochodów elektrycznych pozostają Chiny - w Państwie Środka milionowy elektryczny samochód sprzedał się w zeszłym roku, a kolejny milion takich pojazdów ma się pojawić na chińskich drogach jeszcze w tym roku.

Aby poznać lepiej technologię przyszłości, jaką bez wątpienia są samochody elektryczne, zapraszamy do pobrania naszego raportu specjalnego dotyczącego elektromobilności. Znajduje się tam historia samochodów elektrycznych, przegląd światowych rynków, a także podsumowanie stanu elektromobilności w Polsce.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.