#conowego  
2018.12.17

Polskie zakłady motoryzacyjne nie stoją w miejscu

Polskie zakłady motoryzacyjne już produkują części potrzebne do samochodów elektrycznych, hybrydowych lub autonomicznych.

Silnym trendem w branży automotive w większości krajów europejskich jest elektromobilność. Już w 3 na 10 fabrykach w Polsce produkowane są części do samochodów nieemisyjnych i autonomicznych. Dla przykładu, w Niemczech tylko co piąty przedstawiciel zakładu motoryzacyjnego deklaruje produkcję części do ekoaut. Specjaliści prognozują również wzrost popularności car sharingu, czyli współdzielenia przez wiele osób jednego samochodu, a także rozwój rynku samochodów autonomicznych.

Zakłady motoryzacyjne w naszym kraju zaliczają się do najbardziej zaawansowanych w Europie i już od dłuższego czasu pracują nad przygotowaniami do wymienionych wcześniej trendów. 39% z nich posiada działy badań i rozwoju nowych technologii, które umożliwiają rozwój innowacyjnych technologii. Ponad 2/3 przedstawicieli branży w Polsce oczekuje, że produkcja w ich zakładach będzie rosnąć. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Exact Systems, aż 48% z nich liczy na zwiększenie wolumenu zamówień na części i podzespoły wytwarzane już w istniejących zakładach. Nie brakuje również optymistów, którzy mają nadzieję, że nad Wisłą zostanie zlokalizowana nowa fabryka części do aut elektrycznych lub hybrydowych.

Warto przypomnieć, że zgodnie z zapowiedziami rządu, w Polsce powstaną: fabryka w której będą wytwarzane e-samochody i fabryka akumulatorów, a państwowa spółka ElectroMobility Poland pracuje nad opracowaniem polskiego auta elektrycznego. Samochód ma wyróżniać się wśród obecnych już na rynku modeli zastosowaniem wymiennego akumulatora.

Bez wątpienia jako najbardziej zaawansowane rynki pod względem technologicznym i mentalnym społeczeństwa, można wskazać na Chiny i Stany Zjednoczone. Z kolei w Europie to Węgry zasługują na miano państwa najlepiej przygotowanego do wdrażania innowacji w branży automotive.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.