#conowego  
2019.01.07

Polski samochód elektryczny pojedzie w Rajdzie Dakar

Czy samochód terenowy musi mieć silnik spalinowy? Polacy pokazali, że czasem warto pójść pod prąd. Sokół 4x4 już wkrótce zostanie przetestowany na kilku odcinkach słynnego rajdu!

Firma Innovation AG w ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii przygotowuje samochód, którego konstrukcja bazuje na nadwoziu Land Rovera. Sokół 4x4 posiada w pełni elektryczny napęd z akumulatorem 85 kWh oraz podzespoły dostosowane do jazdy w ponadprzeciętnie trudnych (a nawet ekstremalnych, bo w końcu mówimy o pustyni) warunkach terenowych. Pojazd będzie mógł poruszać się zarówno w głębokiej wodzie, jak i w środowisku silnie zapylonym oraz zasolonym. Zestaw czujników, w który zostanie wyposażony, pozwoli na zdalne monitorowanie najważniejszych parametrów przy pomocy modułów WiFi lub GSM.

Nazwa „Sokół” nawiązuje do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspieranego kwotą ponad 700 tysięcy złotych (całość projektu opiewa na kwotę ponad miliona złotych). Jeśli auto rzeczywiście trafiłoby do seryjnej produkcji, mogłoby być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie obecnie funkcjonują jego spalinowe odpowiedniki, np. przez pracowników służb mundurowych i leśnych, w kopalniach czy też przez pasjonatów jazdy off-roadowej.

Co ciekawe, właściciel spółki Innovation AG i pomysłodawca projektu – Albert Gryszczuk, już trzykrotnie przejechał trasę rajdu, w tym jako pierwszy Polak zrobił to pojazdem własnej konstrukcji. W Sokole 4x4 wspólnie z zespołem planuje wziąć udział w wyścigu w 2020 roku. Trzymamy kciuki za dobre wyniki!

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.