#conowego  
2020.12.14

Pierwszy na świecie elektryczny pojazd rallycrossowy

Elektryczny samochód, który przyspiesza do setki w 1,8 sekundy i potrafi rozpędzić się do 240 kilometrów na godzinę? Fiesta ERX lub jak kto woli – Ford Fiesta ST rallycross!

To pierwszy tego typu pojazd na świecie. Wyróżniają go na pewno trzy silniki elektryczne, które łącznie generują moc 603 KM i 1100 Nm. Dwa zostały umieszczone z przodu, jeden z tyłu.

Fiesta ERX została zaprojektowana przez austriacką firmę STARD, która od lat specjalizuje się w sportach motorowych. Pojazd miał okazję testować Ken Block – amerykański kierowca rajdowy i rallycrossowy, który zasłynął tym, że w 2010 roku jako pierwszy Amerykanin w historii wziął udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata, zajmując już wtedy dziewiąte miejsce.

Block za kierownicą samochodu czuł się świetnie, choć moc pojazdu była momentami dla niego zaskakująca i nie do opanowania. Jego zmagania w szwedzkim Höljes można zobaczyć w Internecie

Rajdowiec potrzebował trochę czasu, by przyzwyczaić się do jazdy samochodem, który oferuje ogromną moc praktycznie od samego startu, a w którym nie trzeba odrywać rąk od kierownicy (przypominamy, że samochody elektryczne nie mają pedału sprzęgła i drążka zmiany biegów). Stwierdził też, że nigdy nie jeździł pojazdem, który potrafi tak szybko zniszczyć opony!

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.