#conowego  
2020.03.09

Pierwsza dwukierunkowa stacja ładowania do domu

Wallbox Quasar, dwukierunkowa naścienna stacja ładowania przeznaczona dla użytkowników domowych, została zaprezentowana w trakcie ostatnich targów Consumer Electronics Show 2020. Sprawdźmy, co oferuje ten produkt.

Należy zacząć od tego, co tak naprawdę oznacza samo dwukierunkowe ładowanie. Auto ładuje się wtedy, gdy cena energii jest tania (na przykład obowiązuje nocna taryfa) lub gdy w gospodarstwie jest jej nadmiar (w ciągu dnia pobiera energię zgromadzoną z paneli słonecznych). Gdy w domu zabranie prądu, nastąpi nagła przerwa w dostawie lub energia stanie się droższa, samochód może ją, mówiąc kolokwialnie, oddać. Pełni wtedy funkcję swojego rodzaju awaryjnego zasilania.

Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa w ciągu dnia mniej niż 10 kWh energii. Natomiast nawet niewielka bateria samochodowa ma pojemność 40 kWh, co wystarczyłoby na zasilanie domu przez kilka dni.

Maksymalna obsługiwana moc przez ładowarkę to 7,4 kW. Wallbox Quasar podłączany jest do gniazda Chademo, co może stanowić spore utrudnienie. Jak na razie tego typu gniazdo kompatybilne jest z dwoma modelami samochodów elektrycznych: Nissanem Leaf i Mitsubishi Outlander. Producent zamierza opracować wersję z europejskim gniazdem CCS.

Quasar wyceniono na 4 tysiące dolarów, co może wydawać się dosyć wysoką ceną jak na domową stację ładowania. Zwykłe ładowarki często oferowane są za darmo w zestawie z samochodem. Warto jednak podkreślić – takiego produktu jeszcze nie było na rynku.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.