#conowego  
2020.06.01

Opel Vivaro-e - elektryczny samochód użytkowy

W tym roku kolejni producenci wzbogacą ofertę samochodów użytkowych. Należy do nich również Opel, który zaprezentuje Vivaro-e – miejskiego dostawczaka z tak zwaną zerową emisją.

Nowy Opel Vivaro‑e będzie dostępny z akumulatorem o pojemności 50 kWh, gwarantującym zasięg do 230 kilometrów oraz z akumulatorem 75 kWh, który pozwoli na przejechanie do 330 kilometrów na jednym ładowaniu.

Pojazdy zostaną wyposażone w pokładową ładowarkę jednofazową o mocy 7,4 kW. Możliwe będzie również wybranie systemu trójfazowego o mocy 11 kW. Przy wykorzystaniu stacji szybkiego ładowania o mocy 100 kW, naładowanie akumulatorów do 80 procent pojemności ma trwać od 30 do 45 minut.

Wyposażenie samochodu będzie uzależnione od wybranej wersji, obejmie jednak: adaptacyjny tempomat oraz automatyczne hamowanie awaryjne, wyświetlacz head-up, wspomaganie utrzymania pasa ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, układ ostrzegający o zmęczeniu kierowcy czy czujnika parkowania i kamerę cofania.

Vivaro-e bazować będzie na platformie EMP2 – tej samej, jaką obecnie wykorzystują wersje z tradycyjnym napędem. Również powstanie w tej samej francuskiej fabryce w Valenciennes. Jego najtańsza spalinowa odmiana kosztuje około 90 tysięcy złotych. Szacuje się, że najlepszy model wersji elektronicznej może być droższy o około 50 tysięcy złotych.

Klienci będą mieli do wyboru trzy wersje o długościach: 4,60 metra (Compact), 4,95 metra (Long) i 5,30 metra (Extra Long). Ich ładowność wyniesie odpowiednio: 5,1, 5,8, a nawet 6,6 metrów sześciennych. Vivaro‑e  dodatkowo będzie w stanie ciągnąć przyczepę o masie do 1 tony.

Opel ma bardzo ambitne plany. Niemiecka marka chce, aby najpóźniej za 5 lat wszystkie modele w jej gamie były dostępne w wersji elektrycznej lub hybrydowej.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.