#conowego  
2019.12.02

Nowe oznakowania drogowe dla samochodów elektrycznych

W Polsce samochody elektryczne już od ponad roku mogą jeździć po buspasach, jednak dopiero niedawno pojawiły się znaki  poziome, które o tym informują. W planach jest również wprowadzenie innych oznaczeń.

Pierwszym miastem, które wprowadziło tego typu znaki, była Łódź. W Łodzi namalowano w sumie 81 piktogramów. Władzom miasta zależało, by wszyscy właściciele pojazdów elektrycznych mieli jasny sygnał, że mogą poruszać się buspasami. Informacja pełni również ważną funkcję wizerunkową. Mówi o jednym z benefitów, na który mogą liczyć kierowcy korzystający z zielonej mobilności.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez PSPA, nawet 96 procent polskich kierowców nie zna przywilejów wynikających z użytkowania pojazdów elektrycznych, a 95 procent z nich nie wie, gdzie jest najbliższa stacja ładowania.

Co w tej sytuacji istotne, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przygotowało propozycję kompleksowego systemu identyfikacji elektromobilności. Gotowy jest już pakiet znaków drogowych, informujących o możliwości wjechania pojazdów elektrycznych na buspasy oraz o istniejących stacjach ładowania.

Troska o środowisko i ruch miejski jest istotna dla rządu i naszego społeczeństwa. W Polsce aż 30 większych miast podpisało deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności. Wprowadzenie znaków planują kolejne miasta.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.