#conowego  
2019.11.08

Największy pojazd elektryczny na świecie

Czy pojazd elektryczny może produkować prąd zamiast go zużywać? Okazuje się, że tak. Co ciekawe, taki potencjał ma największy pojazd elektryczny na świecie.

eDumper waży 45 ton. Dodatkowo może udźwignąć aż 65 ton załadunku. Elektryczna ciężarówka wykorzystywana jest w szwajcarskiej kopalni, gdzie każdego dnia dwadzieścia razy pokonuje trasę pod górę i zjeżdża z niej załadowana dziesiątkami ton wapna i marglu.

Pojazd został zaprojektowany na bazie modelu Komatsu e605. Ma akumulatory trakcyjne o pojemności 700 kWh i został wyposażony w system rekuperacji pozwalający na odzyskiwanie energii. Producent twierdzi, że dzięki zmiennemu ciężarowi – czyli temu, że pojazd wjeżdża lżejszy na górę a zjeżdża z niej cięższy – jest w stanie wyprodukować przynajmniej 200 kWh nadwyżki energii elektrycznej każdego dnia.

Elektryczna ciężarówka może osiągnąć maksymalną prędkość 40 km/h i 20 km/h na dziesięcioprocentowym wzniesieniu terenu. Silnik elektryczny oscyluje w okolicy 800 KM i momentu obrotowego wynoszącego 6200 Nm.

Zastępując swojego poprzednika, pozwoli zaoszczędzić 50 000 ton oleju rocznie i ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 130 ton w skali roku. Nic dziwnego, że eDumper cały jest zielony. Od razu ma kojarzyć się z ekologią.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.