#conowego  
2020.05.25

Koronawirus przyspieszy rozwój pojazdów autonomicznych

Ostatnie wydarzenia wprowadziły spore zamieszanie w wielu branżach na całym świecie. Codziennie słyszymy o zachowywaniu dystansu społecznego, o kolejnych rozwiązaniach, które pozwalają ograniczyć kontakt między ludźmi. Nic dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na pojazdy autonomiczne.

Dobrym przykładem jest chiński start-up Neolix, który produkuje niewielkie pojazdy dostawcze. W ostatnich miesiącach były wykorzystywane między innymi do transportowania lekarstw i żywności do szpitali w odciętym od świata Wuhan. Zostały również dostosowane do dezynfekowania ulic.

Podobną rolę odgrywały latające taksówki eHang 216, które dostarczały sprzęt medyczny do lokalnych szpitali w prowincji Guangxi. Firma ma ambitne plany związane ze swoją technologią. EHang chce zaoferować pierwsze komercyjne rejsy już w przyszłym roku.

Jack Ma, właściciel Alibaba Group wskazuje również na spory potencjał tego typu pojazdów w branży kurierskiej. Zmieniły się już nawyki konsumentów, a nawet po ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa eksperci prognozują ciągły wzrost popularności zakupów online.

Wykorzystanie pojazdów autonomicznych do rozwożenia przesyłek mogłoby być również testem przygotowującym do wprowadzenia na drogi taksówek poruszających się bez obecności kierowcy. Przedstawiciele branży logistycznej liczą również na rewolucję w transporcie towarów na długie dystanse.

Policja nie pozostaje w tyle. Autonomiczne pojazdy patrolują ulice, zarządzają ruchem i ostrzegają przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Potrafią również poprosić pieszego o wylegitymowanie się. Spotkamy je chociażby w Szanghaju czy Pekinie.

Zmiany widoczne są również w nowych regulacjach prawnych. Chiny dopuściły do ruchu ulicznego Neolix, a w Stanach Zjednoczonych od początku lutego po drogach publicznych może poruszać się pojazd R2. O opracowanie działań dotyczących testowania oraz stopniowego wprowadzania samochodów autonomicznych do eksploatacji na ogólnodostępnych drogach kilka tygodni temu poprosił również prezydent Rosji.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.