#conowego  
2019.04.30

Już wkrótce autonomiczne taksówki Tesla

Drugie życie Tesli. Poleasingowe samochody tej marki mają przerodzić się w autonomiczne taksówki i wyjechać na ulice w ciągu zaledwie dwóch najbliższych lat.

Elon Musk przedstawił procesor do autonomicznej jazdy podczas konferencji dla inwestorów. Procesor powstał we współpracy z Samsungiem i wzbogaci już obecnie produkowane modele Tesli.

 

Po okresie leasingu nie będzie możliwości wykupienia samochodu. Pojazdy poleasingowe będą tworzyły floty autonomicznych taksówek, a dostępne będą wszystkie modele Tesli. Dotychczasowi właściciele aut tej marki w przyszłości zyskają możliwość udostępnienia ich jako pojazd floty taksówek w momencie nieużywania pojazdu.

 

Tesla prawdopodobnie wypuszcza wystarczającą liczbę pojazdów, by stworzyć od zera flotę Robotaxi, ale firma ma w planach przejęcie aut od klientów, których okres leasingu właśnie się zakończył. To oznacza również, że liczba używanych modeli Tesli na rynku ulegnie obniżeniu. Tym samym jest możliwe, że ceny aut „z drugiej ręki” poszybują w górę.

 

Zamysły Elona Muska związane ze stworzeniem autonomicznej floty taksówek są odbierane sceptycznie przez ekspertów – specjaliści z Waymo (technologiczny lider autonomicznej jazdy, przedsiębiorstwo zajmujące się rozwojem autonomicznych aut) są przekonani, że wprowadzenie autonomicznej jazdy zajmie więcej czasu, niż początkowo zakładano.

 

Elon Musk zdaje się mieć jednak inne zdanie i twierdzi, że jest w stanie zagwarantować zupełnie autonomiczne samochody, które będą w pełni bezpieczne, co z kolei według wielu inżynierów zaangażowanych w technologie autonomiczne jest obecnie technicznie niemożliwe, a sama droga do sukcesu – bardzo długa.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.