#conowego  
2019.07.08

iXAR - nowy samochód elektryczny z Nysy

Konstruktorzy z Nysy, pomimo tego, że nie uzyskali dofinansowania z państwowego programu ElectroMobility, opracowali prototyp niewielkiego miejskiego samochodu elektrycznego. Warto dodać, że nie korzystali również z innych dofinansowań narodowych czy europejskich.

W czerwcu samochód można już było ujrzeć na polskich drogach. Auto pilotowało odbywający się w Nysie bieg. Trudno mówić o jego debiucie, bo auto było jeszcze napędzane przez silnik spalinowy.

Zgodnie z zapowiedziami producentów, iXAR docelowo ma być skonstruowany i homologowany według przepisów kategorii L7e, czyli jako tak zwany microcar. Dzięki temu będzie mógł być kierowany przez młodzież od 16 roku życia, z prawem jazdy kategorii B1.

iXAR ma być napędzany jedynym lub dwoma mniejszymi silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 15 kW.  Małe gabaryty i niska waga, bo około 450 kilogramów, sprawią, że samochód sprawdzi się doskonale na krótkich trasach i w mieście, a także pozwoli swobodnie poruszać się po zakorkowanych ulicach.  

Ostateczny kształt i design pojazdu jeszcze prawdopodobnie ulegną zmianie, natomiast wiadomo już, że firma iXAR planuje na jesień tego roku udostępnić do jazd testowych prototyp swojego samochodu.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.