#conowego  
2020.01.20

EVolution Road – drogi ładujące pojazdy elektryczne

Marka Solaris Sverige AB, przedstawiciel polskiej firmy Solaris Bus & Coach S.A. na rynku szwedzkim, bierze udział w innowacyjnym projekcie EVolution Road. Drogi elektryczne zaprojektowane i wybudowane w ramach tej inicjatywy będą mogły automatycznie wykrywać i ładować pojazdy elektryczne.

Do testów na tym dotychczas niespotykanym typie dróg Solaris przystosowało swój trolejbus. Celem testów będzie przede wszystkim sprawdzenie w praktyce nowych sposobów ładowania pojazdów elektrycznych, a co za tym idzie, rozwój systemów transportowych wolnych od paliw kopalnianych.

Sam projekt EVolution Road został przewidziany na co najmniej 3 lata. Budowa odcinka drogi, który zostanie wykorzystany do sprawdzenia technologii, rozpocznie się w pierwszym kwartale 2020 roku.

Testy przeprowadzone zostaną w mieście Lund na kilometrowym odcinku drogi, która zostanie wyposażona w zestaw segmentów szyn elektrycznych. W podwoziu dostosowanego do potrzeb projektu trolejbusa zostanie zamontowany specjalny agregat, umożliwiający odbieranie napięcia z szyn.

Docelowo zaawansowana technologicznie droga będzie wykorzystywać komunikację bezprzewodową, która umożliwi szybkie zidentyfikowanie nadjeżdżającego pojazdu elektrycznego, w efekcie czego zostanie włączona moc w segmentach szyn, które znajdują się pod pojazdem.

Technologia rozwijana jest przede wszystkim z myślą o autobusach z napędem elektrycznym i samochodach osobowych. Te drugie byłyby obciążane automatyczną opłatą za ładowanie dzięki bezprzewodowej komunikacji między pojazdem oraz drogą.

Projekt został zainicjowany przez szwedzką firmę Elonroad AB oraz Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Lund, natomiast zamawiającym i głównym finansującym było Szwedzkie Ministerstwo Transportu. Co istotne dla jego pomyślnego rozwoju, zaangażowani są w niego przedstawiciele różnych środowisk – przemysłu, społeczności akademickich oraz sektora publicznego.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.