#conowego  
2018.11.19

Elektryczne autobusy MAN powstaną w Polsce

Seryjna produkcja w Starachowickiej fabryce ma ruszyć już w przyszłym roku.

Niemiecki gigant uzyskał zezwolenie na rozbudowę swojej fabryki znajdującej się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Starachowicach. Inwestycja o wartości 118 milionów złotych obejmie powiększenie oraz modernizację zakładu w celu przystosowania go do produkcji elektrycznych autobusów. Przy okazji planowane jest utworzenie nowych miejsc pracy. Mimo że koniec prac planowany jest na 2021 rok, seryjna produkcja autobusów ma ruszyć już w 2019. Co ważne, elektryczne autobusy MAN będą powstawały od początku do końca na polskiej linii produkcyjnej.

W Starachowicach produkowany będzie model MAN Lion’s City, który został zaprezentowany na tegorocznych targach autobusowych w Hanowerze. Autobus będzie dostępny w wariancie 12 metrowym oraz 18 metrowym - przegubowym. Zainstalowane na dachu akumulatory, w zależności od długości pojazdu, będą miały odpowiednio 480 kWh oraz 640 kWh, co pozwoli na jednym ładowaniu przejechać około 200 kilometrów. Krótka wersja autobusu będzie wyposażona w jeden, centralnie umieszczony silnik, który będzie napędzał tylną oś. Wariant przegubowy otrzyma dwa silniki napędzające drugą i trzecią oś. Zastąpienie silników montowanych przy kołach jednostkami montowanymi centralnie, ma przełożyć się na łatwiejsze serwisowanie oraz lepsze właściwości jezdne modelu Lion’s City.

Starachowicka fabryka to kluczowy ośrodek produkcji niskopodłogowych autobusów MAN. W zeszłym roku z jej linii produkcyjnych zjechało ponad 1700 tego typu pojazdów. Rozbudowa fabryki to kolejny krok niemieckiego producenta w stronę zelektryfikowania swojej oferty w najbliższej przyszłości.

MAN to nie jedyny producent autobusów zainteresowany napędem elektrycznym. Z produkcją takich pojazdów rusza właśnie Mercedes, a polski Solaris oferuje takie autobusy od kilku lat - spotkać je można m.in na warszawskich ulicach.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.