#conowego  
2019.11.18

Czy auta elektryczne zostaną wyposażone w skrzynię biegów?

Samochody elektryczne są cenione przede wszystkim za prostotę konstrukcji i komfort użytkowania. Nie wymagają wyposażenia w skrzynię biegów, ponieważ za przeniesienie napędu odpowiadają nieskomplikowane przekładnie jednostopniowe. Czy sytuacja ta może się zmienić?

Podczas Global Tech Day firma ZF, jeden z głównych producentów podzespołów i części do samochodów na świecie, zaprezentowała między innymi dwubiegową skrzynię biegów dla samochodów z napędem elektrycznym. Zastosowanie napędu opartego o to rozwiązanie pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie silnika podczas rozpędzania samochodu, jak i jazdy z większą prędkością.

Przedstawiciele firmy przekonują, że dzięki temu rozwiązaniu samochody będą zużywały przynajmniej 5 procent mniej energii. Warto podkreślić, że napęd nie różni się gabarytami od obecnych rozwiązań z jednym biegiem.

Zaprezentowany przez firmę ZF silnik z dwubiegowym napędem został zaprojektowany tak, by domyślna zmiana przełożenia następowała po osiągnięciu prędkości 70 km/h. Zmiana strategii jazdy będzie możliwa także dzięki połączeniu odczytów z mapy cyfrowej i GPS, które umożliwią analizę trasy, uwzględnią odległości do najbliższych stacji ładowania, dostosują się do topografii terenu. Wszystko po to, by styl jazdy był jak najbardziej ekonomiczny i komfortowy.

Nie tak dawno temu wszystkich fanów motoryzacji zaskoczyła marka Porsche, prezentując Taycan. Model jest jednym z pierwszych samochodów elektrycznych wyposażonych w przekładnię z więcej niż jednym przełożeniem. Rozwiązanie to pomaga w utrzymaniu odpowiedniej dynamiki pojazdu. Również dzięki niemu nowe Porsche rozpędza się o 0,3 sekundy szybciej do 100 km/h, a czas potrzebny do przyspieszenia ze 160 do 240 km/h skrócił się z 13 do 11,5 sekund.

Czy komplikowanie konstrukcji samochodów elektrycznych przełoży się na wzrost cen samych pojazdów, jak i ich serwisowania? Czy nowe rozwiązanie się przyjmie? Przekonamy się o tym w najbliższych latach.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.