#conowego  
2019.03.18

Co czeka auta elektryczne? Najnowsze trendy

Rynek motoryzacyjny dynamicznie się zmienia. Sprawdź, co w najbliższym czasie czeka samochody elektryczne.   

1.      Elektryfikacja flot widoczna jest coraz bardziej wśród jednostek samorządowych i spółek świadczących usługi publiczne. Niedawno Poczta Polska rozpoczęła testy samochodów o pojemności większej niż 800 kilogramów. W najbliższym czasie do jej floty mają trafić kolejne elektryczne auta.
 

2.      Rozwój stacji ładowania jest kluczowym elementem elektryfikacji motoryzacji. Sukcesywną instalację kolejnych stacji ładowania zapowiedziała niedawno Energa – początkowo przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz w większości dużych miast. Przykład do naśladowania może stanowić Wiedeń, który już dąży już do tego, by stacje ładowania znajdowały się co 400 metrów w całym mieście.  
 

3.      Już niemal każdy producent ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model samochodu elektrycznego. Na ostatnim Salonie Samochodowym w Genewie również SEAT zaprezentował swój pierwszy całkowicie elektryczny pojazd.  
 

4.      Ulgi dla kierowców i dopłaty dla aut elektrycznych są zachętami stosowanymi przez rządy na całym świecie. Posiadacze elektryków mogą liczyć na szereg przywilejów, na przykład na bezpłatne miejsca parkingowe w miastach czy zwolnienie z akcyzy. Nowy projekt dotyczący wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu mówi o dopłatach w wysokości do 36 tysięcy złotych do zakupu samochodu elektrycznego. 
 

5.      Już w przyszłym roku na polskie drogi wjadą samochody z nowym rodzajem tablic rejestracyjnych. Samochody hybrydowe oraz elektryczne otrzymają specjalne tablice z numerami na zielonym tle. Zmiana ta pozwoli w prosty sposób identyfikować pojazdy jako niskoemisyjne.
 

6.      Rozwój mikromobilności. Zgodnie z prognozami ONZ, do 2050 roku 6 na 10 osób będzie mieszkańcami miast. Producenci samochodów już teraz stoją nad wyzwaniem, jakim jest projektowanie kompaktowych aut, które będą obsługiwały ruch w zasięgu około 10 kilometrów w przestrzeni miejskiej – ułatwią dojazd do pracy, na zakupy, załatwienie codziennych obowiązków, a pozwolą pokonywać zatłoczone ulice czy zmieścić się na nawet najbardziej zatłoczonym parkingu.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.