#conowego  
2018.08.27

Bat na piratów drogowych - policyjna Tesla model S

Egzotyczne samochody w rękach policji to nic nowego, ale czy elektryczna Tesla sprawdzi się w roli auta pościgowego?

Co jakiś czas media piszą o nietypowych samochodach, które służą jako radiowozy. Policja w Dubaju dysponuje m.in. Bugatti Veyronem, Dodgem Viperem, czy hybrydowym BMW i8, włoscy stróże prawa mają w swojej flocie Lamborghini Huracan a w Niemczech możemy spotkać Porsche 911 z “kogutami” na dachu. Na tym tle Tesla model S wydaje się być samochodem dość pospolitym, jednak i tak nie kojarzy się mocno ze służbami mundurowymi.

Najwyraźniej innego zdania byli stróże prawa z Luksemburga, którzy do swojej floty włączyli dwie Tesle model S. Samochody mają służyć przede wszystkim do patrolowania autostrad, gdzie ich błyskawiczne przyspieszenie będzie dużym atutem w walce z piratami drogowymi. Przypomnijmy, że w najmocniejszej wersji samochód przyspiesza do 100 km/h w imponujące 2.4 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. To osiągi właściwie niespotykane w samochodach spalinowych. Policjanci nie muszą się przy tym obawiać o ograniczony zasięg auta, ponieważ Luksemburg mierzy jedynie 82 kilometry wzdłuż i 57 kilometrów wszerz. Podczas jednego wyjazdu na patrol policjanci nie przejeżdżają więcej niż 200 km.

Luksemburg to jednak nie jedyny kraj, który wykorzystuje Tesle jako radiowozy. Szwajcarscy stróże w ostatnim czasie zaczęli wymieniać wozy patrolowe z silnikiem diesla na Tesle model X. Ten sam model służy także w Kanadyjskiej policji. Z kolei policjanci z Los Angeles oraz z Denver wybrali model S. Media donoszą, że również Scotland Yard rozważa zakup samochodów od kalifornijskiego producenta.

A czym dysponuje polska drogówka? Na tle innych krajów wypadamy raczej konserwatywnie. Kilka lat temu białostoccy policjanci włączyli do swojej floty 295 konne Mitsubishi Lancer Evo X, na drogach spotkamy również Ople Insignia OPC oraz najmocniejsze Passaty CC. Elektrycznych samochodów w barwach polskiej policji na razie nie ma.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.